Lokalna turystyka to również turystyka kulinarna
Białystok, wbrew pozorom jest naprawdę atrakcyjnym turystycznie miastem.
Położony jest w pobliżu Puszczy Białowieskiej, niemalże z każdej strony otoczony jest jeśli nie parkiem narodowym to chociaż rezerwatem przyrody. Nie bez powodu Podlasie nazywane jest Zielonymi Płucami Polski. Sam Białystok jest pierwszym w Polsce miastem przyjętym przez WHO do Sieci Zdrowych Miast.
Dlatego nie tylko parki i rezerwaty zasługują na uwagę, bo sam Białystok również ma wiele do zaoferowania. By wymienić chociażby Szlak Esperanto, Pałac Branickich, oraz wiele pięknych murali – do najsławniejszych należy Dziewczynka z Konewką.
Jednak turystyka w regionie nie opiera się jedynie na zwiedzaniu zabytków czy podziwianiu przyrody. Lokalna turystyka bowiem to również turystyka kulinarna.
Białystok położony jest blisko granicy, dlatego odznacza go mieszanina wpływów polskich, wschodnich, a nawet tatarskich. Doprowadziło to do powstania unikalnej kuchni, jaką można spotkać jedynie tutaj, na Podlasiu. Legenda głosi, że święty Jacek przywiózł przepis na cienkie ciasto, w którym zamknięto farsz z Rusi. Dlatego niekiedy zwany jest świętym Jackiem od pierogów. To jemu zawdzięczamy doskonałe w smaku pierogi ruskie. Ale to nie jedyne, co ma do zaoferowania tradycyjna, podlaska kuchnia.
Typowo podlaskie pierogi zawierają składniki, które wówczas były w regionie łatwo dostępne, oznacza to ziemniaki, boczek, kapusta czy grzyby. Może się wydawać, że to proste składniki, ale tak naprawdę można z nich stworzyć naprawdę pyszne kompozycje.
Czy jedliście kiedyś zaguby? Nie zdziwimy się, jeśli nigdy nie słyszeliście tej nazwy. Zaguby to wywodzące się właśnie z Podlasia pyszne pierogi z farszem z surowych ziemniaków, cebuli i boczku doprawione czosnkiem i majerankiem – podobnie do babki ziemniaczanej. Mimo, że ich tradycja sięga wielu wieków, w znacznej mierze zaguby zostały wyparte przez prostsze przepisy. My w Pierogarni Soodi ożywiamy jednak tradycję i znajdziesz u nas wyśmienite zaguby z okrasą na boczku.
Innym przykładem tradycyjnej sztuki kulinarnej dla której warto odwiedzić Podlasie są pierogi białowieskie. Białowieża kojarzy się głównie z puszczą, no i oczywiście z żubrami. I ta pozycja doskonale to oddaje, pierogi białowieskie są bowiem przygotowywane z ręcznie mielonego przez nas mięsa jelenia, wolno gotowanego w bulionie warzywnym i z dodatkiem trawy żubrowej. By podkreślić tą wyjątkową kombinację okrasiliśmy je sosem ze świeżo zebranych grzybów. Sprawia to, że pierogi białowieskie są idealnym symbolem regionu, i można ich spróbować w Soodi Pierogarnia!
Myśląc o turystyce kulinarnej nie sposób pominąć słynny koryciński ser. Tradycja jego wytwarzania sięga aż do potopu szwedzkiego i zdecydowanie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych podlaskich produktów. Dlatego stworzyliśmy sycące połączenie sera korycińskiego z kaszą jaglaną i pieczarkami, aby uhonorować w ten sposób wielowiekową tradycję. W Soodi znajdziesz smażone pierogi z korycińskim serem podane z okrasą z kwaśnej śmietany
Pierogi to zdecydowanie coś, dla czego warto odwiedzić Białystok. Więc gdy już znużą was Ogrody Pałacu Branickich i biblioteka esperanto, wpadnijcie do Soodi na regionalne pierogi w wyjątkowym wydaniu!