Czy przyprawy mają duży wpływ na nasze pierogi?

Przyprawy towarzyszą nam w każdej potrawie. Nie tylko w restauracjach, ale także w domach. Mało kto obejdzie się bez podstawowych przypraw jak sól, pieprz czy cukier. Są to tylko jedne z kilkuset dostępnych na rynku, które dodajemy do pierogów czy innym domowych dań.

Pierogi to jedno z dań, które jednoznacznie kojarzą się z Polską, i to na całym świecie. Co prawda nie możemy przypisać sobie jego autorstwa, ale przybyły do nas już w XIII wieku! Dało to naszym przodkom mnóstwo czasu na ulepszanie przepisu na te niewielkie porcje farszu w cieście. Rodzi to pytania, czy pierogi bardzo zmieniły się od tamtego czasu? W końcu w średniowieczu prości ludzie nie mieli dostępu do dzisiejszych przypraw, więc czy smak się zmienił? Czy przyprawy mają duży wpływ na nasze pierogi?

Sięgnijmy zatem do historii. Już w dawnych czasach zauważono, że niektóre zioła czy korzenie dodane do posiłków mogą poprawić jego smak. Przy okazji miały również prozdrowotne właściwości. W końcu do dziś znamy korzystny wpływ ziół na chociażby trawienie czy przeziębienie. Zatem nie jest prawdą, że w średniowieczu nie było przypraw. Używano choćby świeżej i suszonej lebiodki – dzisiaj znanej jako majeranek, bliski kuzyn oregano. Większym problemem była sól. Czy znacie powiedzenie “słono za coś zapłacić”? Ma ono źródło właśnie w średniowieczu, gdy sól była bardzo droga. Nazywano ją białym złotem i np. żołnierski żołd płacono właśnie w soli.

Czy zatem przyprawy mają duży wpływ na nasze pierogi? Zdecydowanie! Ale nie oznacza to, że pierogi bardzo zmieniły się przez te stulecia. W Pierogarni Soodi do przygotowania naszych pierogów korzystamy ze świeżych i suszonych przypraw. Sztuka przyprawiania potraw wymaga pewnych umiejętności dobierania i łączenia smaków. Musimy wiedzieć, jakie smaki pasują do siebie i nie zniszczą danej potrawy. Wszystkie sprawdziliśmy osobiście i upewniliśmy się, że idealnie współgrają z resztą składników.

Jak widać bez przypraw i ziół trudno przygotować potrawy, które zachwycają, dlatego nasi kucharze nie wyobrażają sobie pracy w kuchni bez naturalnego smaku tych darów Ziemi.