Z czego składa się idealne ciasto na pierogi?
Idealne ciasto na pierogi jest kluczowym elementem decydującym o końcowym smaku naszych potraw. One daje rozpoczęcie do tego co kryje się w ich wnętrzu, a jak wiadomo pierwsze wrażenie jest najważniejsze. W czym zatem tkwi sekret pierogów z naszej Pierograni Soodi ?
Składniki ciasta na pierogi
Istnieje wiele różnych przepisów na ciasto na pierogi. Jednakże w każdym z nim najistotniejsze są składniki, a konkretnie ich jakość oraz odpowiednie proporcję. Bo to one decydują o smaku, konsystencji i wyglądzie produktu. Należą do nich:
- Mąka: Najlepszym wyborem będą białe mąki, bogate w gluten, dzięki którym ciasto staje się elastyczne, lekkie i miękkie. Szczególnie sprawdzą się tutaj typy mąki: 450, 500, 650. Natomiast dla osób z alergiami, czy też wykluczeniami pokarmowymi idealne będa mąki bezglutenowe lub pełnoziarniste.
- Woda: Dodajemy ją w celu uzyskania odpowiedniej elastyczności ciasta. Woda powinna być przegotowana i posiadać temperaturę 80-90℃.
- Jajka: Ich dodanie wpływa na masę pierogów, sprawiając, że staje się twardsza, co może przysporzyć problemów z ich lepieniem oraz wpłynąć na finalną ich strukturę.
- Sól: Przyjęło się, że na kilogram mąki powinniśmy dodać jedną łyżeczkę soli.
- Tłuszcz: Dodanie tłuszczu do ciasta na pierogi uelastycznia je, dodaje sprężystości i sprawia, że staje się miękkie. Najlepszym wyborem wówczas będzie dodatek oleju roślinnego.
Technika wyrabiania ciasta
Technika wyrabiania ciasta na pierogi wcale nie jest taka skomplikowana. Należy tylko pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby uniknąć niechcianych błędów. Aby uzyskać pożądaną strukturę masy powinniśmy na początku przesiać mąkę i kolejno mieszać ją z solą. Następnie w cieście wykonać zagłębienie, gdzie wlewamy gorącą wodę, dodajemy opcjonalnie olej i jajka. Proces rozpoczynamy od wymieszania wszystkich składników w misce, po czym ciasto przenosimy na stolnice i wyrabimy ręcznie przez ok. 5-10 min, aż będzie miękkie i elastyczne. Ostatnim etapem jest odstawienie ciasta, aby odpoczęło, przykryte ściereczką na czas ok. 30min. Ułatwi to dalsze wałkowanie ciasta.
Przygotowywanie pierogów
Kolejnym etapem w przygotowywaniu pierogów jest rozwałkowanie ciasta. Dzielimy je na mniejsze części i wałkujemy, aż uzyskamy placek o grubości 2-3 mm. Następnie przechodzimy do wykrawania z niego krążków. Najlepiej sprawdzi się do tego szklanka lub foremka, dzięki którym uzyskamy idealny kształt. Dalszym krokiem jest nadziewanie pierogów. Ilość farszu jest tak naprawdę zależna od naszych preferencji. należy jednak pamiętać, aby nie było go za dużo, ponieważ wówczas pierogi nam się dobrze nie skleją lub później rozpadną.
Gotowanie pierogów
Pierogi warto gotować w lekko osolonej wodzie. Po wrzuceniu ich do wrzątku, tak naprawdę najważniejszy jest moment ich wypłynięcia na powierzchnię. Wówczas po ok. 3-5 min gotowania nasze pierogi powinny być już gotowa. Taki czas pozwoli nam uniknąć ich rozgotowania i rozpadnięcia.
Poznaj smak idealnych pierogów w Soodi w Białymstoku
Pierogi są nie tylko jednym z najsłynniejszych dań kuchni polskiej. Jeśli pragniesz spróbować ręcznie robionych pierogów, to serdecznie zapraszamy Cię do Soodi na Jurowieckiej w Białymstoku ! Pamiętaj, że naszymi pierogami karmimy także na dowóz!