Regionalne przystawki podlasia w Soodi pierogarnia.
Soodi pierogarnia to restauracja, która jest zakorzeniona z tradycyjnymi smakami województwa podlaskiego. W ofercie posiadamy nie tylko pierogi regionalne, ale także przystawki rodem rdzennych mieszkańców.
Ogórki małosolne na wodzie ze studni
To jedna z kilku propozycji przystawek regionalnych podlasia. Tradycja ta sięga lat 60 poprzedniego wieku. Ogórki kiszone produkowało się wtedy w dolinie rzeki Narew. Swoje korzenia zawdzięczają Spółdzielni Ogrodniczo – Pszczelarskiej. Proces kiszenia odbywał się w drewnianych beczkach, które zatopiono w rzece. Ich smak został z nami do teraz, a przepis był przekazywany z pokolenia na pokolenie przez te wszystkie lata. Dzięki ich ochronie przez producentów, każdy z Was może spróbować smaku małosolnych ogórków w naszej restauracji. Dla ciekawskich pragniemy przekazać, że ogórki małosolne są źródłem prebiotyków i witamin, jednocześnie zachowując niska kalorykę.
Smakując tej przystawki możemy wyczuć kwaśny, lekko słony, mocno wyczuwalny aromat czosnku, kopru a także chrzanu. Pozostaje on niezmienny poniewaz proces prosukcji jest stały. Przygotowujemy je w beczce z dodatkami, zalewamy wodą a następnie szczelnie zamykamy.
Domowy smalec ze śliwką, pieczywem i ogórkiem kiszonym
Nasz regionalny smalec jest produktem wytwarzanym ze słoniny, której nie znajdziemy w marketach i sieciowych sklepach. Słonina z Podlasia wyróżnia się nie tyle co wyjątkowym smakiem, ale także niepowtarzalnym aromatem pochodzącym z podlaskich lasów, który zawdzięcza sposobowi produkcji. Słonina to mięsny produkt przygotowywany ręcznie, solony na sucho w ziołach i przyprawach, a także delikatnie wędzony na zimno dymem przez rzemieślników z podlaskimi korzeniami. Dzięki temu przerabianie jej na smalec jest samą przyjemnością, a dodatek śliwek podsyca jego wyjątkowość i smak. Podbija on serca wszystkich smakoszy i podkręca apetyt przed daniem głównym.
Dodatkiem do smalcu jest ogórek kiszony. Historię fermentacji ogórków już znamy, jednak czym różnią się ogórki małosolne od tych kiszonych? Receptura ogórków małosolnych i ogórków kiszonych jest bardzo podobna, rozróżnia ich tylko długość zachodzącego procesu. Małosolne są gotowe po 3 dniach, kiszone po około dwóch tygodniach. Różni je także smak – ogórki małosolne posiadają dużo smaku charakterystycznego dla surowych warzyw, natomiast kiszone są intensywnie kwaśne i nie do końca przypominają ogórki z grządki.
Spróbuj naszych regionalnych przystawek i ciesz się podlaskimi smakami. Jeżeli chcesz spróbować pysznych dań z korzeniami podlaskimi zachęcamy do degustacji pierogów regionalnych z podlasia. Tę ofertę znajdą Państwo w naszym menu.
Zasmakuj się w przystawkach z podlasia w Soodi pierogarnia.