10 rzeczy, których nie wiesz o pierogach

10 rzeczy, których nie wiesz o pierogach

Czy istnieje coś bardziej polskiego niż pierogi? Te małe cudeńka z ciasta i farszu to prawdziwy rarytas, który od lat zachwyca podniebienia – nie tylko Polaków! Pierogi mają już swoich wielbicieli na całym świecie, a ich popularność wciąż rośnie. Spotkamy je na polskich stołach, w menu wykwintnych restauracji, a także podczas rodzinnych spotkań. Dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej o tej potrawie, która stała się naszym narodowym symbolem!

10 ciekawostek o pierogach

Święto Pieroga

Tak, to prawda! Istnieje Międzynarodowy Dzień Pieroga, który przypada na 8 października. To dzień, w którym pierogowi smakosze z całego świata świętują, próbując nowych smaków i wariacji. A przecież powodów do świętowania nigdy za wiele!

Pierogowe Rekordy Guinnessa

Pierogi inspirują również do bicia rekordów! Księga Rekordów Guinnessa zawiera wiele osiągnięć związanych z pierogami. Wśród mistrzów lepienia pierogów na czas znalazła się Pani Beata Jasek z Małopolski, która w ciągu zaledwie godziny ulepiła, ugotowała i przygotowała do wydania aż 1 066 sztuk pierogów ze śliwką! Natomiast w Garwolinie powstał największy pieróg w Polsce, który miał mięsne nadzienie i ważył 115,46 kg!

Pochodzenie pierogów ruskich

Wbrew nazwie, pierogi ruskie nie mają nic wspólnego z Rosją. Wywodzą się Galicji Wschodniej. Ich nazwa pochodzi od “Rusi Czerwonej”, regionu, który historycznie obejmował zachodnią Ukrainę i wschodnią Polskę. W czasach, gdy obszary obecnej Ukrainy były częścią Polski, te pierogi były często nazywane “polskimi”. Dopiero po utracie Lwowa zaczęto określać je mianem “ruskich”. Ciekawostką jest, że już w średniowieczu biały ser, będący głównym składnikiem farszu, miał opinię składnika odstraszającego złe moce.

Pączki o smaku pierogów

Czy wiedzieliście, że istnieją pączki inspirowane smakiem pierogów? W Filadelfii, w Stanach Zjednoczonych lokalna cukiernia Dottie’s Donuts stworzyła pączki z nadzieniem z zielonej cebulki i mozzarelli zmieszanej z puszystym puree ziemniaczanym. Istne szaleństwo, prawda?

Pierwsze wzmianki o pierogach w Polsce

Pierogi zapisały się w polskiej kulturze już wiele lat temu, dowodem na to jest wzmianka w Compendium ferculorum albo zebranie potraw z 1682 roku – najstarszej zachowanej polskiej książce kucharskiej. To dzieło zostało stworzone na dworze Lubomirskich. Z kolei w XVII-wiecznym rękopisie z Wielkiego Księstwa Litewskiego anonimowy autor zamieścił przepis na „Pierogi z twarog w maśle” – czyli dzisiejsze leniwe pierogi, smażone na maśle. Dodatkowo w zbiorze przepisów zgromadzonych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, znajduje się z osiemnastowieczna receptura na pieczone drożdżowe pierogi z twarogiem.

Great Pierogi Race – Wielki Wyścig Pierogów

W USA, w stanie Pensylwania podczas meczów baseballowych Pittsburgh Pirates odbywają się „pierogowe wyścigi” – maskotki przebrane za gigantyczne pierogi biegną wokół stadionu, ku uciesze publiczności.

Największy na świecie pomnik pieroga

W kanadyjskiej miejscowości Glendon, w prowincji Alberta znajdziemy… pomnik pieroga! Wielki, ponad ośmiometrowy pieróg trzyma na widelcu ogromna rzeźba. 

Pierogi na królewskim dworze

Pierogi gościły na stołach królewskich, a w tym na dworze Władysława II Jagiełły. Były symbolem bogactwa, ponieważ ich przygotowanie wymagało wiele pracy i dobrej jakości składników i odbywało się tylko na specjalne okazje.

Najstarsze pierogi na świecie

Archeolodzy odkryli pierogi z mięsem, które pochodzą z okresu Sześciu Dynastii oraz z czasów dynastii Tang. Znajdziecie je w Muzeum w prowincji Xinjiang w Chinach. Te odkryte pierogi liczą sobie co najmniej 1700 lat i, co ciekawe, wciąż były zaskakująco dobrze zakonserwowane!

Konkurs lepienia pierogów

W Polsce organizowane są co roku konkursy lepienia pierogów, gdzie liczy się szybkość, precyzja i oczywiście smak. To prawdziwa gratka dla amatorów pierogów, którzy mogą wykazać się swoimi umiejętnościami i przy okazji świetnie się bawić.

Zapraszamy do Pierogarni Soodi!

Po tej dawce ciekawostek aż chce się spróbować pierogów, prawda? Dlatego zapraszamy Was do Pierogarni Soodi, gdzie znajdziecie pierogi inspirowane smakami z różnych zakątków świata. Czy skosztujecie klasycznych z kapustą i grzybami, a może zasmakujecie w nietypowych kombinacjach, których nie znajdziecie nigdzie indziej? Pierogarnia Soodi to miejsce pełne smaku, pasji i tradycji – idealne na kulinarną podróż!